Кафедра "Теплоенергетики та технологій машинобудування"
- Подробности
-
Переглядів: 1448
На кафедрі теплоенергетики та технологій машинобудування студенти вивчають основні професійні дисципліни, здають кваліфікаційні екзамени, виконують кваліфікаційні (дипломні) роботи і завершують навчання за спеціальностями 144 «Теплоенергетика» та 131 «Прикладна механіка».
Кафедра готує фахівців для широкого кругу теплоенергетичних, машинобудівних і ремонтних підприємств. Створена в 2011 році на базі кафедри двигунів внутрішнього згоряння та технологій машинобудування у зв’язку з недостатньою кількістю фахівців з теплоенергетики.
Для виконання державних завдань енергобереження та використання альтернативних джерел енергії необхідні фахівці з теплоенергетики, які могли б працювати на атомних станціях, організовувати підприємства з освоєння альтернативної енергетики – сонячних електростанцій, теплових насосів та ін. видів на підприємствах, в комунальній та побутовій сфері обслуговування населення з метою забезпечення економічною тепловою енергією. Так, у місті Первомайську та в районах уже впроваджують сонячні системи. Мало уваги приділяється впровадженню теплових насосів, за допомогою яких можна отримувати теплову енергію з рік, повітря або землі. Їх впровадження дало б економічний ефект в теплозабезпеченні як підприємств так і побутових споруд. За сппеціальністю «Теплоенергетика» студенти вивчають на кафедрі дисципліни пов’язані з проектуванням теплоенергетичних установок: тепломасообмін, термодинаміка, теплотехнологічні процеси, альтернативні джерела енергії, системи автоматизованого проектування та інші.
Не менш важливе значення має підготовка фахівців з технологій машинобудування. Адже машини і механізми, а зараз із сполученням з електронною і комп’ютерною технікою – це первинна основа, на якій базуються всі підприємства і побут.
Вироби машинобудування оснащені електронною і комп’ютерною технікою потрібні у всіх галузях промисловості, транспорту, медицини, теплоенергетики та в побуті. Так, наприклад тепловий насос має компресор, теплообмінники, трубопроводи та систему електронного керування. Сучасні металообробні верстати теж працюють за розробленими комп’ютерними програмами і праця робітника-оператора зводиться до встановлення заготовки та її знімання після обробки. А на автоматичних лініях все автоматизовано. Щоб розробити технології такого машинобудівного виробництва інженери – машинобудівники повинні мати знання і практичні навички не тільки з технологій машинобудування, а й зі спеціальних комп’ютерних програм, наприклад: «Компас-3D» - для побудови креслень деталей, як в двох так і в трьох координатах; систем автоматизованого проектування, з системи геометричного моделювання и програмування обробки для верстатів з числовим програмним керуванням та інші. Ці програми містять всі необхідні стандарти і довідникові дані, які полегшують працю інженера при конструюванні деталей і машин та розробці технологій їх виготовлення на сучасному обладнанні.
Студенти вивчають дисципліни: матеріалознавство; технологічні методи виготовлення заготовок, технологія машинобудування, ріжучий інструмент, Компас, САПР, комп’ютерне проектування та інші Всі курсові і кваліфікаційні роботи студени виконують на комп’ютерах.
Таким чином сучасний фахівець з технологій машинобудування (спеціальність «Прикладна механіка») – це фахівець, як з механічної інженерії виробництва деталей і машин, так і з комп’ютерної інженерії, прикладної до технологій машинобудування. В майбутньому, з прогресом в галузях, можливе навіть виготовлення на 3-D принтерах деяких деталей.
Матеріальна база кафедри складає ряд добре оснащених кабінетів і лабораторій, серед яких лабораторії матеріалознавства та технології конструкційних матеріалів, технічних вимірювань, металорізальних верстатів з ЧПК і автоматичних ліній, гідравліки, теплотехніки. Є механічна майстерня оснащена токарними, свердлильними, фрезерувальними, стругальними, шліфувальними верстатами різних типів та ін. Приділяється увага впровадженню сучасних технологій і методів навчання. Є цілий ряд комп’ютерних лабораторій, оснащених персональними комп’ютерами з пакетами ліцензованих комп’ютерних програм, наприклад (САПР) “Вертикаль”, “ГеММа 3D” та інші.
Практики проводяться на машинобудівних підприємствах міста - ПАТ «Завод Фрегат», ТДВ «Первомайськдизельмаш» та ін. керівниками, які мають великий досвід роботи на цих підприємствах. Проводяться екскурсії на підприємства м. Южноукраїнська з сучасним обладнанням машинобудівного виробництва. Широко використовуються у навчальному процесі видеоматеріали про сучасні технології за дисциплінами кафедри, які демонструються на широкоформатному телеекрані.
Професійні дисципліни за спеціальностями читають як науково-педагогічні викладачі кафедри, так і базового університету, серед яких більшість кандидатів і докторів наук.
На кафедрі проводяться наукові дослідження, в яких приймають участь і студенти. Захист кваліфікаційних бакалаврських і магістерських робіт.виконується з використанням великого кіноекрана та сучасної проекційної апаратури.
Таким чином є всі умови для вступників, які бажають отримати вищу освіту з теплоенергетики або сучасної технології машинобудування в поєднаної з комп’ютерізованими прикладними системами забезпечення проектування і виготовлення деталей і машин.
Склад кафедри ТЕ та ТМ 2020 рік: (зліва направо) лаборант кафедри Шаповалов Я.Ю., ст. викладач кафедри Будуров В.Л., доцент кафедри Анастасенко С.М., лаборант кафедри Ігнатенко Т.В., ст. викладач кафедри Шостак О.В., завідувач кафедри Ошовський В.Я.